Battle of Britain London Monument – F/Lt. A Montagu-Smith

Battle of Britain London Monument – F/Lt. A Montagu-Smith Battle of Britain Monument Home THE BATTLE OF BRITAIN LONDON MONUMENT Battle of Britain London Monument The Battle of Britain London Monument "Never in the field of human
conflict was so much owed
by so many to so few
." London Monument Site Drawing of Battle of Britain London Monument Battle of Britain London Monument Home Contact Information     How to Contribute     Latest News     Home          

About The Monument
History of the Project
The Monument Now
Visitor Information

The Airmen

Airmens names listed by   country of origin

Airmens stories

Privacy Statement The Airmen’s Stories – F/Lt. A Montagu-Smith

 

Arthur Montagu Smith was born on 17th July 1915 in Blackheath, London and could remember being outside during a raid by German airships. He grew up in Croydon and attended Whitgift School.

He joined the RAF on a short service commission and began his initial training in January 1935. He was posted to 5 FTS Sealand on 30th March and after completing his training joined 99 Squadron at Mildenhall on 29th February 1936.

 

The squadron was the first to receive Wellingtons and Smith flew on 99’s first sortie to the German coast in October 1939, in search of enemy naval units.

In November he was posted to the Special Duty Flight at the A&AEE Boscombe Down and completed a short attachment to the French Air Force in Algeria.

Smith went to CGS Warmwell on 2nd April 1940 as a Flight Commander. His brother Alan, an army officer, was killed at Dunkirk.

Smith joined 264 Squadron at Kirton-in-Lindsey on 11th September 1940 as ‘A’ Flight Commander.

In December 1940 Smith was promoted to Squadron Leader and joined 221 Squadron at Birchham Newton, as a Flight Commander. He carried out the first Coastal Command Wellington attack on a German U-boat in the Atlantic in May 1941.

Smith went to a staff job at HQ 18 Group in October 1941. A year later he took command of 248 Squadron at Talbenny, operating Beaufighters on long-range fighter patrols between the UK and Gibraltar. Before he was posted away in August 1943 to HQ 19 Group, 248 had destroyed twenty-five enemy aircraft.

In February 1944 Smith joined the RAF Delegation in Washington as Deputy Director RAF Operational Training USA.

He returned to the UK and in July 1945 he was made OC 104 Wing in France, equipped with Mosquitos.

Smith held a series of appointments at home and overseas in the post-war RAF, including at the British High Commission in Delhi, with the British Delegation to the United Nations in New York, during the Korean War and the embassy in Budapest. He was also Deputy OC at RAF Acklington.

He retired on 1st January 1961 as a Wing Commander, retaining the rank of Group Captain.

He then worked for the Scottish Office and was concerned with the development of rural businesses. He was a Deputy Lieutenant for Morayshire.

Smith, who died on 19th January 2014, changed his name to Montagu-Smith after the Second World War.

Battle of Britain Monument © Battle of Britain Archive 2007  –   Email: info@bbm.org.uk                    Site management by Consult-X and Altroy