Battle of Britain London Monument – S/Ldr. A M MacLachlan

Battle of Britain London Monument – S/Ldr. A M MacLachlan Battle of Britain Monument Home THE BATTLE OF BRITAIN LONDON MONUMENT Battle of Britain London Monument The Battle of Britain London Monument "Never in the field of human
conflict was so much owed
by so many to so few
." London Monument Site Drawing of Battle of Britain London Monument Battle of Britain London Monument Home Contact Information     How to Contribute     Latest News     Home          

About The Monument
History of the Project
The Monument Now
Visitor Information

The Airmen

Airmens names listed by   country of origin

Airmens stories

Privacy Statement The Airmen’s Stories – S/Ldr. A M MacLachlan

 

Alan Moncrieff MacLachlan was born on 14th March 1911 and commissioned in the RAFO in May 1930. He resigned this commission in early 1935 and was granted one in 600 Squadron Auxiliary Air Force.

Called to full-time service on 24th August 1939, MacLachlan served as a Flight Commander in 600 Squadron. He was detached to HQ 11 Group on 25th March 1940 and relinquished his rank of Acting Squadron Leader on 18th May.

 

 

He later went to 7 OTU Hawarden for a refresher course and conversion to Spitfires.

On 26th September 1940 MacLachlan was attached to 92 Squadron at Biggin Hill as a supernumerary.

He took command of the squadron on 2nd October and was posted away on 25th October when S/Ldr. JA Kent arrived.

His subsequent service is currently undocumented until he was released from the RAF in 1945 as a Wing Commander.

Battle of Britain Monument © Battle of Britain Archive 2007  –   Email: info@bbm.org.uk                    Site management by Consult-X and Altroy