Battle of Britain London Monument – P/O H N D Bailey

Battle of Britain London Monument – P/O H N D Bailey Battle of Britain Monument Home THE BATTLE OF BRITAIN LONDON MONUMENT Battle of Britain London Monument The Battle of Britain London Monument "Never in the field of human
conflict was so much owed
by so many to so few
." London Monument Site Drawing of Battle of Britain London Monument Battle of Britain London Monument Home Contact Information     How to Contribute     Latest News     Home          

About The Monument
History of the Project
The Monument Now
Visitor Information

The Airmen

Airmens names listed by   country of origin

Airmens stories

Privacy Statement The Airmen’s Stories – P/O H N D Bailey

 

Henry Noel Dawson Bailey was born on 15th December 1917. He took his engineering degree with honours at Hull Technical College and joined Rolls Royce in 1938 as an engineering apprentice,later working on aero-engine development.

He joined the RAFVR in September 1938 as an Airman u/t Pilot and carried out his weekend flying at Derby.

Called up on 1st September 1939, he went to an ITW and was then posted to 5 EFTS Hanworth in March 1940 for elementary flying training. He was then posted to 5 FTS Sealand on No. 49 Course, from 16th June to 7th September 1940.

With his training completed, Bailey went to 7 OTU Hawarden on 7th September and after converting to Spitfires joined 54 Squadron at Catterick on the 28th.

He remained with the squadron until September 1941, when, as an Acting Flight Lieutenant he was posted to 58 OTU Grangemouth as a Flight Commander instructor.

Bailey joined an Air Ministry Unit attached to Rolls Royce in Derby and Hucknall for flying duties in January 1942 and remained there until March 1946, when he was released from the RAF as a Squadron Leader.

He continued flying for Rolls Royce, eventually becoming Chief Test Pilot. Bailey flew the first jet lift machine, the ‘Flying Bedstead’, in 1954.

He was appointed Senior Liaison pilot in 1947 and Assistant Chief Test Pilot in 1951. On the retirement of Harvey Heyworth he was appointed Rolls-Royce Chief Test Pilot in 1954,serving in this position until 1955 when he was succeeded by Jim Heyworth.

He had flown forty seven different aircraft types and in the course of his duties with Rolls-Royce had visited sixty countries around the world.

 

Above: a gathering of test pilots, Bailey second from left.

 

Bailey died in 2004.

 

Battle of Britain Monument © Battle of Britain Archive 2007  –   Email: info@bbm.org.uk                    Site management by Consult-X and Altroy